NORWEGIAN DAYS – slovensko-nórska spolupráca VŠMU

Foto: NORWEGIAN DAYS  –  slovensko-nórska spolupráca VŠMU

26. 5. 2016

Vysoká škola múzických umení v Bratislave, Hudobná a tanečná fakulta pripravuje na 31. mája až 2. júna 2016 medzinárodný umelecký projekt NORWEGIAN DAYS, ktorý organicky nadväzuje na úspešný GRIEG DAY, ktorý sa na pôde VŠMU uskutočnil v novembri 2015. NORWEGIAN DAYS budú opätovne realizované v spolupráci s Veľvyslanectvom Nórskeho kráľovstva v Bratislave. Ústredným hosťom projektu bude popredná reprezentantka škandinávskeho interpretačného umenia, mladá nórska huslistka Eldbjørg Hemsing, ktorá sa v Bratislave predstaví spolu spedagógmi a študentmi VŠMU.

V rámci workshopu Nórske husle / Hardanger Fiddle 31. mája o 18.00 v Koncertnej sieni Dvorana (HTF VŠMU, Zochova 1) Eldbjørg slovom i hudbou predstaví unikátny nástroj. Následne odznie Griegovo Sláčikové kvarteto č. 1, g mol, op. 27, ktorého textúra je významne inšpirovaná technikami hry na hardangerských husliach a ktorého skrytým obsahom je legenda o hráčovi na tento nástroj, vodnom duchovi fossegrimovi, ktorého domovom sú nórske vodopády. V interpretácii tohto diela a následnej diskusii s virtuózkou sa predstaví mladé sláčikové kvarteto Spectrum Quartett (VŠMU).

V rámci koncertu Komorného orchestra VŠMU 2. júna pod vedením Jozefa Horvátha, konaného zároveň pri príležitosti ukončenia akademického roka, sa Eldbjørg predstaví ako sólistka v Mendelssohnovom Koncerte d mol a v jednej z najpopulárnejších Griegových skladieb Posledná jar. Koncert uzavrie Griegova slávna Suita z Holberových čias op. 40 v spojení s tancom. Autorkou choreografie a sólistkou je poslucháčka VŠMU Zuzana Andelová.

Projekt je príspevkom k predsedníctvu SR v Rade Európskej únie v roku 2016.


Program podujatia:

31. mája 2016/18.00
Koncertná sieň Dvorana
workshop

Nórske husle / Hardanger Fiddle

(preklad do slovenského jazyka zabezpečený)
Eldbjørg Hemsing (NO) hardangerské husle Spectrum Quartett (SK)


2. júna 2016/18.00
Koncertná sieň Dvorana
Dancing tø Grieg
koncert Komorného orchestra VŠMU pod vedením Jozefa Horvátha

sólistka Eldbjørg Hemsing, husle
tanec Zuzana Andelová (poslucháčka VŠMU), choreografia a tanečné číslo študenti Katedry tanečnej tvorby

 

Vstup na workshop 31. 5. je voľný

Vstup na koncert Dancing to Grieg 2. 6. na pozvánky alebo s rezerváciou (mailom: info-htf@vsmu.sk)

 

Eldbjorg Hemsing            Jozef Horvath

 

 

 

 

Aktivita je financovaná z grantov Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom grantov EHP. Spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

 

 

 
« späť na zoznam Aktualizované: 27. 05. 2016