Englixh

english

Mapa stránky

mapa stránky


Textová verzia

textová verzia

RSS

rss

Domov

domov

Facebook

HC na Facebooku

Logo HC prázdny priestor

CENA ĽUDOVÍTA RAJTERA

prázdny priestor
prázdny priestor
prázdny priestor
prázdny priestor
prázdny priestor
prázdny priestor
prázdny priestor
prázdny priestor
prázdny priestor
šípka-grafika
prázdny priestor
Re:New Music logo
2012
Laureát ceny Ľ. Rajtera

Roman Patkoló (1982), kontrabas

Roman Patkoló (1982), kontrabas

Ako 13-ročný začal hrať na kontrabase a študovať na Konzervatóriu v Žiline u Jána Krigovského. Od roku 1998 pokračoval v štúdiu na Hochschule für Musik und Theater v Mníchove u Klausa Trumpfa, ktoré ukončil s postgraduálnym majstrovským diplomom. V roku 1999 sa stal členom nadácie Anne-Sophie Mutter Stiftung. Absolvoval sólistické prehrávky u významných osobností hudobného života, akými sú Anne-Sophie Mutter, Sir André Previn, Ana Chumachenko, Gidon Kremer, James Levine, Zubin Mehta, Daniel Barenboim a Krzysztof Penderecki. Vo veku 24 rokov získal titul profesora ako jeden z najmladších v Európe a začal vyučovať na mníchovskej Hochschule für Musik und Theater. V roku 2004 sa stal sólovým kontrabasistom London Symphony Orchestra, od roku 2005 pôsobí ako zástupca vedúceho skupiny kontrabasov v Orchestri Zürišskej opery, v roku 2009 nastúpil na Hochschule für Musik vo švajčiarskom Bazileji, kde vyučuje doteraz a zároveň je mentorom i lektorom rozličných kurzov v Európe, Amerike a v Ázii.
Za svoje aktivity získal Roman Patkoló početné ceny a vyznamenania, ku ktorým patria o. i. 1. miesto na súťaži študentov konzervatórií v Bratislave, 1. miesto na medzinárodnej súťaži ISB (Iowa City, USA), 1. miesto na Medzinárodnej súťaži J. M. Spergera (Nemecko), Cena DaaD (Mníchov, Nemecko), Európska cena kultúry (Berlín, Nemecko), Plaketa J. S. Bacha (Nemecko), Európska cena komornej hudby (Luzern, Švajčiarsko), Fürstenberg Classics Prize (Donaueschingen, Nemecko), City of Toronto International Glenn Gould Protege Prize (Kanada) – na základe odporúčania A. Previna, Aida Stucki Prize (New York, USA).
Ako sólista i v spoločných vystúpeniach s Annou-Sophie Mutterovou účinkoval Roman Patkoló v Európe, Ázii i v USA s orchestrami ako Deutsches Symphonie Orchester Berlin, Moskovská Camerata, National Symphony Orchestra of Washington, Münchener Kammerorchester, SWR – Radiosinfonieorchester Stuttgart, Boston Symphony Orchestra, London Symphony Orchestra, Virtuosi di Kuhmo, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Štátny komorný orchester Žilina a i. Predstavil sa v koncertných sálach ako Carnegie Hall, Berlínska filharmónia, Herkulessaal v Mníchove, Musikverein vo Viedni, Boston Symphony Hall, Kennedy Center vo Washingtone, Barbican Center v Londýne, Avery Fisher Hall v New Yorku a ď. Roman Patkoló vystupoval na významných medzinárodných festivaloch, o. i. Lucerne Festival, Musical Olympus, Stredoeurópsky festival koncertného umenia v Žiline, Rheingau Festival, Schleswig-Holstein Festival, Menuhin Festival, Mecklenburg Vorpommern Festival, Verbier Festival (komorný program s huslistkou Sarah Changovou, violistkou Nobuko Imaiovou a i.). Predstavil sa tiež v rozličných hudobných reláciách televíznych staníc Arte, HR, BR, ST, ARD, ZDF (duo s Maximom Vengerovom). Významným je jeho účinkovanie s huslistkou A. S. Mutterovou, na ktorej podnet Krzysztof Penderecki, Sir André Previn, Wolfgang Rihm a Sebastian Currier priebežne komponujú pre túto dvojicu dvojkoncert, ako aj duá pre husle a kontrabas. Ich premiéry sa postupne uskutočňovali v rokoch 2007, 2009, 2011, premiéra ďalšej skladby S. Curriera je naplánovaná na rok 2013.
Roman Patkoló hrá na nástroji Niccola Gagliana z roku 1725, ktorý predtým patril slávnemu dirigentovi a kontrabasistovi S. Kusevickému.

Roman Patkoló